Ayvalık’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin bir parçası olan,  500 yıllık bir geçmişe sahip bu görkemli ev şu anda Bonjour Pansiyon olarak tarihe ışık saçıyor.

1900’lerde uluslararası ilişkilerde bir yeri olan Ayvalık’ta, Yunanistan, İngiltere, İtalya, Norveç ve Fransa’nın konsoloslukları bulunmaktaydı. Şu anda Bonjour Pansiyon olarak misafirlerini ağırlamaya devam eden bu görkemli bina, Fransız Kolonisinin toplandığı, önemli kararların alındığı bir konumdaydı. Halen kapısının üzerinde “L’Union de Paris” levhası ilk günkü gibi korunmaktadır.

L’Union de Paris

Tarihte önemli bir sayfayı oluşturan Bonjour Pansiyon beş asırdır dimdik ayakta. Geçmişten bugüne değin özelliğini hiç kaybetmeyen bu görkemli bina Arga ailesinin katkıları ve çabalarıyla çok uzun yıllardır Bonjour Pansiyon olarak korunmakta ve yerli yabancı bir çok turiste hizmet vermektedir.

“Yağlı boya tablo Necdet SANLI’nın eseridir… Hatice & Yalçın ARGA”

Bonjour Pansiyonun kurucuları Hatice ve Yalçın Arga, aileye ait olan bu görkemli binayı aslına uygun olarak restore ederek, 1990’lı yılların başından itibaren pansiyon olarak işletmeye başlamışlardır. Ayvalık’ta tarihi binaların turizme açılması konusunda öncü olmuşlardır.

Bonjour Pansiyon’un sürekli gelişerek bugünkü haline gelmesinde özellikle Hatice Arga’nın emeği ve çalışma azmi çok önemli bir yer tutmaktadır. Kendisinin ben tüm dünya insanlarına evimi açıyorum ve bu tarihi onlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorumprensibi ile uzun yıllar yerli yabancı pek çok misafir ağırlamış ve Ayvalık turizmine çok önemli katkılar sağlamıştır.

2017 yılı Aralık ayı içerisinde, henüz genç denilebilecek bir yaşta aniden aramızdan ayrılan Hatice Arga, 2009-2014 yılları arasında Ayvalık Belediyesi Meclis Üyeliği, Ayvalık Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği ve Kadın Meclisi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Aramızdan ayrılana dek Ayvalık Otelciler ve Pansiyoncular Derneği başkanlığını da yürüten Hatice Arga, başta Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ayvalık Şubesi olmak üzere bir çok dernek, platform ve oluşumda aktif görev alarak Ayvalık’a hizmetlerine devam etmiştir.

Yardımsever kişiliği ile herkesin “Hatice Ablası” olmayı başaran Hatice Arga’nın anısı Bonjour Pansiyon ile birlikte yaşamaya daima devam edecektir. Kendisini saygı ve rahmet ile anıyoruz.

 

(İsmini tavanında bulunan orijinal “Bonjour” yazısından alan, bu özel bina Neo Klasik mimarinin Ayvalık’taki en özel örneklerinden)